DRUŽENJE S MACOM PAPUČARICOM U ŠKOLSKOJ KNJIŽNICI

Autor: Maja Poslon Živković, 9. 11. 2016.

Učenici 2.a i 2.b poslušali su poučnu priču slovenske spisateljice Ele Peroci Maca Papučarica. Pažljivo slušajući priču i oni su se pridružili nacionalnoj kampanji ČITAJ MI! koju u našoj školskoj knjižnici provodimo svake godine, u prvim i drugim razredima, u sklopu obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige.

26. listopada, učiteljica A. Cigrovski dovela je učenike 2. a razreda u školsku knjižnicu kako bismo prigodnom radionicom obilježili Mjesec hrvatske knjige. 31. listopada, istim povodom, u školskoj knjižnici su bili i učenici 2.b razreda s njihovom učiteljicom na zamjeni, Mateom.  U knjižnici je svaki razred proveo dva školska sata ispunjena čitanjem, slušanjem i rješavanjem zanimljivih zadačića.

Nakon što su se udobno smjestili, učenici drugih razreda poslušali su priču o djeci iz Maloga Sela i Maci Papučarici. Priča im se svidjela, a nekima je bila i poznata od prije. S problemom izgubljenih papučica (ili školskog pribora) svi učenici su se već sreli, a nekolicina ih je ozbiljno posumnjala da se Maca Papučarica skriva baš u njihovom dvorištu.

S obzirom da se ovogodišnja manifestacija Mjeseca hrvatske knjige odvija pod motom STO NA SAT, porazgovarali smo s učenicama o supermoćima koje bi nam omogućile da sve radimo brzo, točno i najbolje što možemo. Bilo je to svakojakih prijedloga, od putovanja kroz vrijeme, plašteva nevidljivosti, moći brzine i snage, pa sve do sposobnosti telekineze. No, kada su trebali odgonetnuti koju to supermoć ima Maca Papučarica, koja uvijek zna gdje joj se nalaze papuče, odgovor je bio jednostavan – moć urednosti.

Iako nam se neke sposobnosti čine preobične, uistinu je potrebno prepoznati njihovu važnost u odrastanju, ali i svakodnevnom životu. Urednost, pristojnost, točnost, marljivost, odgovornost - samo su neke od supermoći koje trebamo, sada kao školarci, njegovati i razvijati.

Kako bismo učenicima pokazali da je u svemu, pa čak i u priči potreban red i redoslijed, zadali smo im nekoliko zadačića koje su rješavali u grupama. Najprije smo primijetili da se i u priči događaji redaju određenim redoslijedom. Priču Maca Papučarica ispričali smo u pet rečenica, kojima smo odredili najvažnije događaje u djelu i po tim rečenicama-događajima učenici su se podijelili u pet skupina.

Prvo su trebali obojati po jednu kućicu, istu onakvu kakve su bile u Malome Selu – bijelu, s crvenim krovom i zelenim prozorskim kapcima. Nakon toga, zadatak je bio na pomiješanim bosim nožicama pronaći rečenice iz priče koje pripadaju točno zadanom dijelu priče. Sve skupine su primijetile da je uistinu jako teško pronaći ono što tražiš kada je sve pomiješano i u neredu. Ipak, pažljivo iščitavajući rečenice, svi su pravilno odgonetnuli kojoj je mjesto na početku, a kojima u sredini i na kraju priče. Na kraju smo se zabavili pokušavajući posložiti papučicu od papira. Složili smo se da je puno jednostavnije čuvati i uredno spremati naše papučice i školski pribor, nego šivati poderana mjesta ili lijepiti pokidane stvari.

Zadovoljni svime što smo danas pročitali, poslušali i odradili obećali smo jedni drugima da ćemo redovito vježbati sve naše sposobnosti i moći i, za svaki slučaj, malo pažljivije pospremati svoje radno mjesto. Posebno ćemo pripaziti da papučice budu svaku večer uredno složene kako bi Maca Papučarica imala što manje posla, a naše mame bile sretne i ponosne na svoju urednu djecu koja znaju voditi brigu o svojim stvarima.

školska knjižničarka A. Hat

« Ožujak 2024 »

Osnovna škola "August Harambašić" Donji Miholjac / Prilaz stadionu 1, HR-31540 Donji Miholjac / os-aharambasica-donjimiholjac.skole.hr / dmiholjac@os-aharambasica-donjimiholjac.skole.hr