ODRŽANA VEČER MATEMATIKE 2016.

Autor: Maja Poslon Živković, 2. 12. 2016.

1. prosinca 2016. održana je u našoj školi Večer matematike. Od 16,30 do 18,00 sati učenici razredne i predmetne nastave zabavljali su sa svojim roditeljima i učiteljima rješavajući različite matematičke igre i zadatke. Glavni organizator projekta Večer matematike je Hrvatsko matematičko društvo.

Večer matematike u OŠ „August Harambašić“ u Donjem Miholjcu okupila je 303 sudionika, dok se u Područnoj školi u Rakitovici skupilo 40 učenika, roditelja i učitelja.

Bilo je to ugodno radno, kreativno druženje, koje će, vjerujem, doprinijeti svakodnevnoj pozitivnoj komunikaciji u školi.

Večer matematike projekt je Hrvatskog matematičkog društva koji se provodi u dječjim vrtićima, osnovnim i srednjim školama diljem naše domovine, svake godine prvog četvrtka u prosincu, u večernjim terminima.

Hrvatsko matematičko društvo pokrenulo je i osmislilo niz zabavnih matematičkih aktivnosti, a sve s  ciljem popularizacije matematike u ranoj školskoj dobi. Kako bi potaknuli što veći broj škola na sudjelovanje i provedbu Večeri matematike Hrvatsko matematičko društvo šalje školama radne materijale iz kojih učitelji biraju i slažu radne centre za svaki razred. Na ovaj način, ugodnim druženjem uz matematičke igre i zadatke, roditelji, učenici i učitelji zajedno bore se protiv uobičajenih predrasuda kako je matematika teška i zamorna. Osim toga, igre i zadaci su osmišljeni tako da učenike stavljaju u konkretne, lako zamislive, životne situacije te na taj način potiču i razvijaju logičko razmišljanje kod djece.

Na druženje i igru pozvani su svi roditelji i učenici razredne i predmetne nastave kako matične, tako i područne škole. Aktivnosti su bile raznolike – učenici i roditelji su zbrajali, oduzimali, spajali, slagali i natjecali se u paru i grupama. Na ovaj način i roditelji su mogli doživjeti radnu atmosferu razreda, a učenici su bili ponosni jer su svojom putovnicom vodili roditelje iz jednog centra u drugi.

Na kraju, možemo reći da smo iznimno zadovoljni odazivom i suradnjom s učenicima i roditeljima.

Djelić dojmova prenosimo kroz slike i izjave roditelja i učenika:
- izjave sudionika radionica za prve razrede:
„ Zanimljivo i kreativno!“
„Odlično, kvalitetno provedeno vrijeme s djecom!“
„Poučno – učenje kroz igru.“
„Nisam znao da će biti toliko dobro.“
„Odlična ideja, trebalo bi i više ovakvih druženja.“

- izjave sudionika radionica za druge razrede:
„Zabavna večer!“
„Radujemo se sljedećoj Večeri matematike!“
„Bilo mi je više nego dobro.“

- izjave sudionika radionica za treće razrede:
„Bilo mi je jako zabavno igrati društvene igre.“
„Bilo mi je odlično i dobro sam se zabavila.“

- izjave sudionika radionica za četvrte razrede:
 „ Svidjelo mi se, ima težih i lakših zadataka, ali je bilo lijepo i jako sam zadovoljna.“
„Bilo je teško, ali i zabavno pa sam sve brzo sve shvatio.“

- izjave sudionika radionica za predmetnu nastavu:
„Jako mi se svidjelo, jedva čekam sljedeću večer matematike.“
„Odlično, jako zanimljivo, ali malo prekratko.“
„Svašta se novo može naučiti kroz igru, bilo je zanimljivo i poučno.“
„Zadaci su jako zanimljivi.“

školska knjižničarka Anamarija Hat

Osnovna škola "August Harambašić" Donji Miholjac / Prilaz stadionu 1, HR-31540 Donji Miholjac / os-aharambasica-donjimiholjac.skole.hr / dmiholjac@os-aharambasica-donjimiholjac.skole.hr