SVJETSKI DAN ZAŠTITE ŽIVOTINJA

Autor: Maja Poslon Živković, 4. 10. 2018.

Na današnji dan obilježava se Svjetski dan životinja. Svake godine 4. listopada posvećen je pravima životinja s posebnim naglaskom na odnos čovjeka prema ostalim životinjama i na važnosti životinja za život na Zemlji.

Svjetski dan zaštite životinja prvi put obilježen je 4. listopada 1931. godine na konvenciji ekologa u Firenci, kako bi se upozorilo na ugroženost životinjskih vrsta, a tijekom godina prerastao je u događaj posvećen brizi za sve životinje.

Ovaj dan obilježava se u 68 zemalja diljem svijeta prvenstveno kako bi se upozorilo na probleme životinja i potaklo javnost na razmišljanje o odnosu ljudi prema životinjama, s obzirom na činjenicu da upravo ljudi najviše ugrožavaju životinje.

Ugroženost vrsta procjenjuje se prema kriterijima Međunarodne unije za očuvanje prirode te im se daje pripadajuća kategorija ugroženosti.

Najistaknutije vrste koje se nalaze pred izumiranjem su morske kornjače, gorile, pande, slonovi, kitovi i tigrovi.

Prema podacima svjetskih organizacija, svaki dan izumre od 50 do 150 životinjskih vrsta. Životinje uglavnom ugrožava čovjek. U svijetu je poznato oko 1,9 milijuna vrsta živih bića, a pretpostavlja se da ih je gotovo stotinu puta više.

Hrvatska je jedna od najbogatijih europskih zemalja po biološkoj raznolikosti. Velika raznolikost kopnenih, morskih i podzemnih staništa rezultirala je bogatstvom vrsta i podvrsta te znatnim udjelom endema.

Ovaj dan nije namijenjen samo kućnim ljubimcima i svakako treba staviti naglasak na očuvanje autohtonih životinjskih vrsta, primarno na zaštitu medvjeda, vukova,  autohtonih ptica grabljivica, šišmiša, morskih sisavaca i drugih životinja koje nisu toliko bliske čovjeku.

« Ožujak 2024 »

Osnovna škola "August Harambašić" Donji Miholjac / Prilaz stadionu 1, HR-31540 Donji Miholjac / os-aharambasica-donjimiholjac.skole.hr / dmiholjac@os-aharambasica-donjimiholjac.skole.hr