DJEČJI ČASOPISI - UČENJE KROZ ZABAVU

Autor: Maja Poslon Živković, 3. 10. 2016.

Nova školska godina je počela i oni zbunjeni đaci prvaci od prošle godine, danas su već ozbiljni učenici drugih razreda. U dogovoru s njihovim učiteljicama (A. Cigrovski, T. Geto i V. Čmelak) sva tri druga razreda posjetila su tijekom rujna školsku knjižnicu i uz pomoć školske knjižničarke proučili i saznali nešto više o dječjim časopisima.

U prvom razredu učenici ulaze u svijet pisane riječi i tek otkrivaju vještinu čitanja. Sada smo im, na početku drugog razreda, željeli pokazati da u školskoj knjižnici, osim knjiga, imamo i različite dječje časopise uz koje se mogu zabaviti, ali i ponešto naučiti.
Zainteresirani temom, porazgovarali smo prvo o novinama i brzo zaključili da su u časopisima boje življe, a slike puno veće i ljepše. Podijelili smo se u skupine i pažljivo proučili dječje časopise koje najčešće čitamo u knjižnici: Radost, Prvi izbor, Smib i Moj planet.

2.a razred

Do kraja sata pojmovi kao što su naslovnica i  kazalo (sadržaj) više nam nisu bili nepoznati, a također smo, bez problema,  u svakom pojedinom časopisu pronašli rubriku koja nas zabavlja (najčešće je to bio strip) i nekoliko tekstova iz kojih bismo mogli nešto novo naučiti.

2.b razred

Poučavajući dijelove časopisa učenici su samostalno otkrivali i pronalazili teme iz različitih područja koje iz zanimaju. Unutar skupina vrlo su brzo primijetili da postoje stalna mjesta (rubrike) koja se ponavljaju iz broja u broj časopisa. Vraćajući ih uvijek na upotrebu kazala (sadržaja) prilikom traženja pojedinog teksta, željeli smo ih osposobiti za samostalno pronalaženje potrebnog podatka, što je osnova i temelj informacijske pismenosti.

2.c razred

Na kraju sata zaključili smo da nas u časopisima najviše privlači veliki izbor različitih tema. Također, uočili smo da tekstovi u časopisima nisu predugi i zapravo su dovoljno kratki da ih stignemo pročitati i pod odmorom.

Zato, dođite u školsku knjižnicu -  otkrijte neke nove teme i svjetove. Knjige i časopisi čekaju na vas.

školska knjižničarka
                                                                       Anamarija Hat

« Ožujak 2024 »

Osnovna škola "August Harambašić" Donji Miholjac / Prilaz stadionu 1, HR-31540 Donji Miholjac / os-aharambasica-donjimiholjac.skole.hr / dmiholjac@os-aharambasica-donjimiholjac.skole.hr