MJESEC HRVATSKE KNJIGE

Autor: Maja Poslon Živković, 17. 10. 2016.

Mjesec hrvatske knjige manifestacija je koja u Hrvatskoj promiče ČITANJE kao društvenu vrijednost i  KNJIGU kao kulturno dobro.
Školska knjižnica predstavlja sponu između najmlađih čitatelja i pisane riječi koja tek treba biti otkrivena. Osnovni cilj je, kroz Mjesec hrvatske knjige i različite radionice, privući učenike i upaliti u njima onu početnu iskru za koju se nadamo da će prerasti u želju za znanjem. Knjiga podučava i odgaja, ali isto tako i oplemenjuje čovjeka i priprema ga za predstojeće izazove. Uz knjigu ćemo se od 15. listopada do 15. studenoga zabaviti u školskoj knjižnici, a sve pod motom ČITAM STO NA SAT.

Da su našem društvu potrebni ovakvi programi dovoljno nam govore rezultati istraživanja prema kojem  53 % stanovnika Hrvatske ne čita. Nažalost, ako pogledamo podatke za istočnu Hrvatsku,tj. Slavoniju, dolazimo do podatka od samo 30% ljudi koji čitanje prepoznaju dio svojih svakodnevnih aktivnosti. U prosjeku, svaki stanovnik Hrvatske godišnje pročita svega 5 knjiga.

Statistike nam ne idu u prilog, a glavni izgovor uglavnom ide u smjeru brzog rasta tehnologije i sve brojnijih elektroničkih uređaja koji nam omogućavaju čitanje preko različitih ekrana. Brojevi nas niti ovdje ne štede, tek 9% ljudi se odlučuje na čitanje preko elektroničkih uređaja, a zapravo iznenađuje činjenica da je to pad u odnosu na prošlu godinu (12%).

Uzroke možemo tražiti u ekonomskim, socijalnim ili društvenim (ne)prilikama, no trebamo biti svjesni da je čitanje, najčešće ipak, individualni čin na koji se odlučujemo sami, prije svega svojom dobrom voljom.  Čitanje je odlika kulturnog čovjeka, njime izgrađujemo vlastite unutrašnje svjetove i gasimo žeđ za znanjem. No, da bi osvijestili tu potrebu važno je njegovati i neprestano razvijati kulturu čitanja od najranije dobi.

Za Mjesec hrvatske knjige 2016. pripremili smo sljedeće sadržaje:

Prvim i drugim razredima, već tradicionalno, čitam bajke i time se pridružujemo i ove godine kampanji ČITAJ MI! koja od 2013. godine ističe važnost čitanja naglas djeci. Nakon odslušane priče, najmlađi će učenici likovno izraziti svoje viđenje bajke. Ove godine ponovno radimo slikovnice, a pokušat ćemo napraviti i bajku u stripu.

Treći razredi čitaju naglas manje poznate priče i pripovijetke, a za četvrte razrede obično pripremam kviz kroz koji propitujem razumijevanje pročitanih lektirnih djela.

Radionice za više razrede usmjerene su na organizaciju učenja, tj. vještinu snalaženja u različitoj knjižnoj građi, ali i na Internetu. Djeca danas uistinu i žive sto na sat i baš zato nam je važno podučiti ih kako što brže doći do potrebne, ali i provjerene, kvalitetne informacije. Zato s njima razgovaramo o organizaciji učenja, o pretraživanju mrežnih kataloga, stavljamo pred njih različite čitalačke izazove.

Trudimo se i dajemo sve od sebe da prostor školske knjižnice bude ugodan učenicima. S obzirom da oni rado dolaze, nadamo se da im niti kasnije u životu knjiga neće postati stranac nego dragi prijatelj s kojim će se često družiti kroz život.

knjižničarka Anamarija Hat

« Ožujak 2024 »

Osnovna škola "August Harambašić" Donji Miholjac / Prilaz stadionu 1, HR-31540 Donji Miholjac / os-aharambasica-donjimiholjac.skole.hr / dmiholjac@os-aharambasica-donjimiholjac.skole.hr