MARTINSFEST - LATERNENFEST

Autor: Maja Poslon Živković, 11. 11. 2016.

„Laternenfest“ je tradicionalna proslava s lampionima koja se u Njemačkoj održava povodom dana svetoga Martina. Učenici izborne nastave njemačkoga jezika su na nastavnom satu izradili lampione po uzoru na one koje izrađuju mladi Nijemci povodom Martinja.

Kako Martin (316. g.) nije želio postati  biskup, skrio se u sjenik, ali ga je odalo gakanje gusaka. Danas ga slavimo kao zaštinika vinara i vinogradara, švicarske papinske garde, vojnika, konjanika, uzgajivača konja i gusaka, hotelijera i gostioničara. Na slikama se prikazuje kao vojnik koji daje svoj plašt promrzlom siromahu.

Učenici šestih razreda su na satu njemačkog jezika, upoznavši se s kulturom i običajima u Njemačkoj povodom proslave sv. Martina, izradili svjetiljčice u obliku sovica. Saznali su nešto o samome sv.Martinu i njegovom životnom putu te zapjevali pjesmu "Ich gehe mit meiner Laterne".

Zatim su učenici 4.razreda PŠ Rakitovica izradili prigodne knjižice o životu sv.Martina.

I, napokon, peti razredi su uz pomoć mašte izradili prekrasne šarene lampione kojima smo ukrasili učionicu.

Veselo i s osmijehom na licu rastali smo se te krenuli svojim kućama razmišljajući o Martinju i povorci lampiona.

Ovo obilježavanje svetoga Martina bila je prilika da učenici dožive djelić izvornog njemačkog običaja. Možda sljedeće godine i mi krenemo s pjesmom ulicama grada...

« Ožujak 2024 »

Osnovna škola "August Harambašić" Donji Miholjac / Prilaz stadionu 1, HR-31540 Donji Miholjac / os-aharambasica-donjimiholjac.skole.hr / dmiholjac@os-aharambasica-donjimiholjac.skole.hr