POSJET BUDUĆIH PRVAŠIĆA ŠKOLSKOJ KNJIŽNICI

Autor: Maja Poslon Živković, 22. 11. 2016.

Ove godine u školskoj knjižnici imali smo posebno drage goste. U posjet su nam, povodom Mjeseca hrvatske knjige, 9. i 10. studenoga, došle najstarije skupine Dječjeg vrtića Pinokio, dakle mališani koji će već sljedeće jeseni biti naši najmlađi učenici.

Mališani i njihove tete odgajateljice posjetili su nas u želji da saznaju nešto više o knjigama i knjižnicama. Kako je uvijek najbolje o knjigama ne previše pričati, nego ih jednostavno čitati, odlučila sam mališanima pročitati priču o škrtom patuljku Tinu.

Iako još ne znaju sami čitati, predškolci uživaju slušati priče i uvijek se raduju nekoj novoj, koju još nisu čuli. Čim su čuli naslov, u njihovim glavicama pojavila se slika malenog čovječuljka s visokom crvenom kapicom na glavi i gustom sijedom bradom. Radoznalo su slušali što se Tinu dogodilo.

Škrtost nije nepoznata osobina niti djeci u vrtiću. Znaju oni jako dobro da ne treba biti škrt, no isto tako mogli su i razumjeti maloga patuljka zašto je svoje novčiće tako brižno čuvao i sakrivao. U današnje vrijeme kada škrtost zapravo vodi do bogatstva, a ono je pretpostavka dobrog života, važno je od najranije dobi djeci skretati pozornost i na nematerijalne vrijednosti.

Jasno je njima da štedjeti znači skupljati novčiće i da to činimo da bismo si mogli nešto lijepo kupiti. No, bilo im se dosta teško sjetiti na čemu nikako ne smijemo štedjeti. Uz mali poticaj, dosjetili su se da se na igri i prijateljima ne treba štedjeti. Ne trebamo štedjeti niti na smijehu i lijepim riječima. Dani prije škole trebaju biti ispunjeni igrom, smijehom i različitim aktivnostima na otvorenom.

Ne treba štedjeti niti knjige. Nakon svakog igrom ispunjenog dana treba se smjestiti u roditeljsko krilo i poslušati bar jednu priču koja će razigrane glavice smiriti i povesti ih u svijet snova. Svjesni su naši mališani da je svijet odraslih jako zahtjevan i da su i njihovi roditelji navečer umorni i iscrpljeni. Oni, tako maleni, već sada žele što prije upoznati slova kako bi si sami mogli pročitati priču.

Zato, roditelji, ne štedimo niti na sebi. Mališani uživaju u slušanju priča i to je dio djetinjstva koji se pamti i prenosi na vlastitu djecu. Ne štedite na razgovorima - ozbiljnima i neozbiljnima, pričama – pročitanima i izmišljenima. Ne štedite na vremenu posvećenom svojoj djeci.Koristite minute slobodnoga vremenana svoju djecu kako bi ona izrasla u kvalitetne ljude sa škrinjicom punom lijepih sjećanja iz djetinjstva.

Anamarija Hat, školski knjižničar

Osnovna škola "August Harambašić" Donji Miholjac / Prilaz stadionu 1, HR-31540 Donji Miholjac / os-aharambasica-donjimiholjac.skole.hr / dmiholjac@os-aharambasica-donjimiholjac.skole.hr