VELJAČA - MJESEC BORBE PROTIV VRŠNJAČKOG NASILJA

Autor: Maja Poslon Živković, 2. 2. 2017.

Mjesec veljača diljem svijeta, osim fašnika, prepoznat je i po sve prisutnijem Danu ružičastih majica, a koji se svake godine obilježava posljednje srijede u mjesecu veljači. Da je prevencija vršnjačkog nasilja danas imperativ, na žalost svjedoče i podaci iz istraživanja Centra za mirovne studije o percepciji nasilja provedenog 2014. godine u osamnaest osnovnih i srednjih škola s područja Grada Zagreba, zapadne Slavonije i Like. Prema navedenom, samo 1 od 10 djece nije doživjelo neki oblik nasilja u zadnjih mjesec dana, 79,3 posto ispitanih učenika našlo se u ulozi nasilnika i žrtve, najčešći uzrok nasilja obično je ljubomora i potreba za samoaktualizacijom odnosno želja da se „bude faca“, dok je više od 50 posto preko interneta primilo sadržaj koji je stvorio nelagodu ili ih je uznemirio.

Svako četvrto dijete je žrtva neke vrste nasilja koje može biti verbalno, fizičko ili internetsko zlostavljanje.

Poprišta ozbiljnih sukoba među djecom i mladima uglavnom su školske učionice, hodnici, sportske dvorane, igrališta i ulice. Nove tehnologije pomaknule su granice nasilja izvan okvira mjesta i vremena te su djeca danas, putem društvenih mreža, potencijalne mete nasilnika 24 sata na dan. Agresivno ponašanje djeca i mladi, osim prema svojim vršnjacima, pokazuju i prema svojim nastavnicima i profesorima.

Najčešći oblici nasilja su nasilničko ponašanje, verbalno nasilje, tjelesne ozljede i prijetnje, a žrtve nasilja su uglavnom učenici pa se tako većina prijavljenih slučajeva nasilja odnosi na međuvršnjačko nasilje.

Škole slučajeve nasilja prijavljuju policiji, centrima za socijalu skrb, liječnicima ili medicinskim ustanovama, obiteljskom centru, nadležnom gradskom uredu za odgoj i obrazovanje, Poliklinici za zaštitu djece, Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta te Pravobraniteljici za djecu.

Iz Centra za edukaciju i prevenciju nasilja, svjesni činjenice da je nasilje, bilo kojeg oblika, prisutno svakodnevno u svim okruženjim, odlučili su reagirati i pomoći zajednici u razumijevanju i prihvaćanju različitosti koje nas okružuju. Djeca su naše blago, a ujedno i najvitalniji dio društva, stoga ovim programom žele podići svijest o problemu vršnjačkog nasilja, velikom problemu među djecom i mladima, s mogućim teškim posljedicama u kratkoročnoj i dugoročnoj perspektivi razvoja djece.

Dan ružičastih majica, poznatiji kao Pink Shirt Day, program je prevencije vršnjačkog nasilja, a obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači. Ideja je nastala u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj školi. Inicijativom školskih kolega je na konstruktivan i inteligentan način riješeno sustavno zlostavljanje dječaka posvećenog podršci liječenju teško bolesne majke. Ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili njegovi školski kolege, postale su prepoznatljiv simbol inicijative i kasnije međunarodno prepoznate obljetnice.

CEPN, nositelj cjelokupnog programa i začetnik ideje u Hrvatskoj, je promocijom Dana ružičastih majica postigao prepoznavanje obljetnice diljem naše zemlje. Među ostalim, na CEPN-ovu inicijativu i javno upućeni poziv, velik broj saborskih zastupnika, raznih političkih opcija, javnih osoba, tog se dana u veljači 2014., 2015., 2016. u medijima pojavio noseći ružičastu majicu podrške djeci, žrtvama vršnjačkog nasilja.

Osnovna škola "August Harambašić" Donji Miholjac / Prilaz stadionu 1, HR-31540 Donji Miholjac / os-aharambasica-donjimiholjac.skole.hr / dmiholjac@os-aharambasica-donjimiholjac.skole.hr