DAN NARCISA

Autor: Maja Poslon Živković, 25. 3. 2017.

Danas, 25.ožujka, diljem Hrvatske održala se tradicionalna javno-zdravstvena kampanja Dan narcisa, posvećena podizanju svijesti žena o potrebi odlaska na redovite preglede dojki sa ciljem učinkovitije prevencije raka dojke, koji, nažalost, u Hrvatskoj ima visoke stope pojavnosti i mortaliteta.

Dan narcisa -  Znate li zašto baš taj cvijet, što on simbolizira?
Narcisi simboliziraju nadu, buđenje i novi život.

Danom narcisa pokušava se ukazati na to kako je rak dojke najčešći tumor kod žena te koliko je važno redovito pregledavati dojke. Rano otkrivanje spašava život! Osim ukazivanja na ovu okrutnu bolest, na Dan narcisa se u mnogim gradovima Hrvatske organiziraju humanitarne akcije – prodaje se ovo cvijeće, a sav novac namijenjen je prevenciji i ranom otkrivanju raka dojke. Ovaj dan prvi put je obilježen 5. travnja 1997. godine, a ove godine održao se danas, 25. ožujka 2017.

Hrvatska je u vrhu europskih zemalja po smrtnosti od raka dojke, a bolest je sve češća i u mlađih žena pa valja opetovano ponavljati koliko su važni redoviti pregledi dojki da bi se bolest spriječila ili otkrila u ranom stadiju, kada ju je moguće izliječiti, istaknuto je na obilježavanju Dana narcisa u središtu Zagreba.

Svake godine u Hrvatskoj od raka dojke oboli oko 2300 žena, a umre njih oko tisuću, pri čemu su najugroženije žene u dobi između 50 i 69 godina.

Prigodnom prodajom narcisa, cvijeta koji je odabran kao simbol proljeća i buđenja nove nade, koja se osim u Zagrebu održala u još 60 gradova, željela se podići svijest javnosti o raku dojke kao ozbiljnom javnozdravstvenom problemu i educirati žene o važnosti redovitih pregleda dojki kako bi se bolest otkrila što ranije.

Važno je upozoriti na taj problem jer je rak dojke izlječiv u 98 posto slučajeva ako se otkrije u ranoj fazi. Zato se apelira na sve djevojke i žene na redoviti samopregled dojki, neka se informiraju kako se to radi, a sve one nakon 35. godine trebale bi barem jednom godišnje otići na specijalistički liječnički pregled, mamografiju i ultrazvuk .

Osnovna škola "August Harambašić" Donji Miholjac / Prilaz stadionu 1, HR-31540 Donji Miholjac / os-aharambasica-donjimiholjac.skole.hr / dmiholjac@os-aharambasica-donjimiholjac.skole.hr