NA CVJETNICU

Autor: Maja Poslon Živković, 9. 4. 2017.

"Umij se, mili moj,
cvijećem,
takav je običaj..."
možda je rekla i zašto
ali toga se ne sjećam.

Držala je ručnik
onaj "moj" lijepo izvezen
rastvoren
u do poda velikoj bijeloj košulji
tako s raširenim rukama nada mnom
i sama rastvorena
kao knjiga evanđelja
i nasmijana.
Latica mi je bilo
posvuda po licu
i usnama
brisali smo ih zajedno
a onda me poljubila
u obraz
i kazala:
"I tvoje lice je cvijet".

Cvjetnica (Cvjetna nedjelja) je uvod u Veliki tjedan, Crkva se spominje Isusovog trijumfalnog ulaska u Jeruzalem u dane prije Pashe, opisanog u sva četiri Evanđelja, ali i njegove muke koja je uslijedila nakon toga. Svojim sadržajem započinje veliku temu Isusove muke smrti i uskrsnuća, takozvano "vazmeno otajstvo".

Kad je ulazio u Jeruzalem, narod je dočekao Isusa mašući palminim i maslinovim grančicama i rasprostirući svoje haljine putem kojim je išao jašući na magarcu. U spomen na to, na Cvjetnicu se prije jedne mise obavlja procesija s blagoslovljenim palminim i maslinovim grančicama.

Liturgijskim sadržajem, Cvjetnica snažno izražava bit tzv. Vazmenog misterija - kroz muku, smrt і poniženje Krist dolazi do života, pobjede і ulazi υ svoju slavu.

Kao što joj ime govori, danas je Cvjetnica, posvećena cvijeću. Uz nju su vezani brojni obredi, a najpoznatiji su posvećivanje grančice drenka u kontinentalnim ili grančice masline u primorskim krajevima. Osim ovih koje je prigrlila Crkva, ima i drugih drevnijih običaja kojima možete obilježiti početak proljeća. Takvo je obredno umivanje u cvjetnoj vodi za ljepotu, zdravlje i blagostanje.

Imate li na raspolaganju vrt, park ili livadu, uberite različitog sitnog cvijeća: nekoliko tratinčica, jaglaca, srijemuša, cvat divljeg luka, cvijet forzicije ili drugog žbunja, cvjetove šljive, breskve…na što god naiđete. Treba vam doista svega nekoliko cvjetića.

Uzmite sada plitku posudu i u nju ulijte vodu. U vodu potopite ubrano cvijeće.
Danas, na Cvjetnicu, postavite pliticu u kupaonicu pa se umijte u toj cvjetnoj vodi govoreći pritom svoje želje za sljedeću godinu. Može biti u stilu:“Mlada godina, mlada godina, daj mi svu ljepotu ovoga svijeta!“ ili nešto drugo, možda poetičnije, što odaberete. A onda se obrišite čistim suhim ručnikom.

Obredno umivanje u cvjetnoj vodi izvodi se za ljepotu, zdravlje i blagostanje. Iako je to drevni običaj, ipak se održava i danas, no nešto manje, zbog činjenice da sve manje ljudi živi u seoskim predjelima gdje je obilje cvijeća i bilja, kao i radova u poljima gdje se najčešće obred i održavao pri bunarima ili izvorima.

Osnovna škola "August Harambašić" Donji Miholjac / Prilaz stadionu 1, HR-31540 Donji Miholjac / os-aharambasica-donjimiholjac.skole.hr / dmiholjac@os-aharambasica-donjimiholjac.skole.hr