NASTAVAK SURADNJE S OSNOVNOM ŠKOLOM KANIZSAI DOROTTYA IZ ŠIKLOŠA

Autor: Maja Poslon Živković, 6. 5. 2017.

Partnerska suradnja osnovnih škola gradova Donjega Miholjca i Šikloša započela je prošle godine kada je dogovorena suradnja na obrazovnom, glazbenom, sportskom i kulturnom planu. U kurikulum školske 2016./2017. godine ugrađene su raznolike aktivnosti koje za primarni cilj imaju proširiti kulturne obzore učenika obiju škola i omogućiti im razmjenu i stjecanje novih znanja.

Suradnju smo ove školske godine započeli u listopadu odlaskom naših učitelja i učenika u OŠ Kanizsai Dorottya u Šiklošu. Uzvratni susret planirali smo na proljeće što smo i realizirali u srijedu,  4. svibnja 2017., kada je našu školu i grad posjetilo 25 učenika izborne nastave hrvatskog jezika u pratnji dvije učiteljice, Janje Tolnai, profesorice hrvatskoga i mađarskoga jezika te Julianne Ferenczfi, profesorice engleskoga jezikaiz osnovne škole iz Šikloša.
Oko 8:30 ravnatelj škole Vedran Aladić pozdravio je goste iz Republike Mađarske i zaželio im ugodan boravak i druženje s učenicima i učiteljima miholjačke škole. Dobrodošlicu mađarskim učenicima poželjele su prigodnim programom i mažoretkinje na čelu s učiteljicom Zlatanom Šrajer.

Nakon doručka i kratkog osvježenja u školskoj knjižnici, školska knjižničarka Anamarija Hat povela je učenike prema miholjačkom dvorcu gdje ih je dočekala gđa Melija Vidaković, voditeljica Turističkog ureda Donji Miholjac. Obilaskom dvoraca Mailath i Prandau, uz stručno turističko vodstvo gđe Vidaković, učenici iz Mađarske upoznali su bogatu povijest grada Donjega Miholjca, ali isto tako i uočili kulturnu i povijesnu povezanost s mađarskim gradovima Harkanj i Šikloš.

Šetnjom kroz miholjačke parkove obišli smo tri povijesna spomenika, koji nijemo čuvaju svoju priču i značaj vremena u kojemu su nastali.

Naposljetku poveli smo mađarske učenike i u Crkvu sv. Mihaela koja se prvi puta spominje još prije 960 godina, a po čijem zaštitniku je naš grad i dobio ime.

Oko 11:00 sati vratili smo se u školu gdje nas je u Nastavno-sportskoj dvorani dočekao nastavnik tjelesne kulture Mladen Loina i desetak učenika sedmih i osmih razreda naše škole. U prijateljskom duhu, s ciljem što boljeg međusobnog upoznavanja učenika u neposrednoj interakciji na hrvatskom jeziku, odigrali smo štafetne sportske igre.

Četiri mješovite skupine mađarskih i hrvatskih učenika pokušale su biti što brže u trčanju s lopticom u žlici i u utrci s vijačama. Nasmijali su se skakanju u vrećama i pokušali biti što precizniji u bacanju obruča. Jezik nije bio problem niti u povlačenju užeta. Na kraju, rezultati su bili izjednačeni te smo čestitali svima na ovom zabavnom i prije svega prijateljskom susretu.

Učenicima smo podijelili simbolične poklone i sve ih pozvali na zajednički ručak u školsku blagovaonicu kojim smo i zaključili ovaj susret do nekog novog gostovanja ili druženja na glazbenom, sportskom ili kulturnom području.

školska knjižničarka Anamarija Hat

Osnovna škola "August Harambašić" Donji Miholjac / Prilaz stadionu 1, HR-31540 Donji Miholjac / os-aharambasica-donjimiholjac.skole.hr / dmiholjac@os-aharambasica-donjimiholjac.skole.hr