EUROPSKI DAN JEZIKA U NAŠOJ ŠKOLI

Autor: Maja Poslon Živković, 26. 9. 2024.

Europski dan jezika obilježava se svake godine 26. rujna. Cilj mu je promovirati i zaštititi bogatu jezičnu raznolikost Europe te podići svijest o važnosti cjeloživotnog učenja jezika za sve. Obilježava se od 2001. godine kada je utemeljen na inicijativu Vijeća Europe. Koordinira ga Europski centar za moderne jezike.

I ove godine obilježili smo ga i u našoj školi.

Učenici 7.b razreda na satu Engleskog jezika učiteljice Kristine Andračić u skupinama su prevodili četiri najljepše male riječi – molim, hvala, izvoli, oprosti – na jezike europskog govornog područja. Pritom su se prisjetili jezične i kulturne raznolikosti našeg kontinenta i važnosti očuvanja svakog pojedinog jezika. Učenici su izradili i dva plakata koji se mogu vidjeti u holu škole.

Europski dan jezika ove se godine obilježava pod inicijativom  "Jezici za mir”. Cilj je naglasiti kako jezična raznolikost i jezično obrazovanje mogu igrati ključnu ulogu u promicanju kulture mira, zajedničkog života i demokracije. Simbole i poruke mira izradili su učenici 4.b razreda na satu Engleskoga jezika učiteljice Ajde Zubčić, a mogu se vidjeti na panou u holu naše škole.

Učenici izborne nastave Njemačkog jezika sedmih i osmih razreda upoznali su se sa značenjem i svrhom obilježavanja Europskog dana jezika,  a potom su uz golubice mira poslali pozdrave na svim jezicima Europe. Panoe možete vidjeti na hodniku drugoga kata naše škole, ispred učionice Njemačkog jezika.

Pod geslom "Sprachen für den Frieden" (Jezici za mir) šaljemo i mi pozdrave mira svim europskim narodima!

Prigodne panoe uredile: učiteljice Kristina Andračić, Ajda Zubčić i Maja Poslon Živković

Osnovna škola "August Harambašić" Donji Miholjac / Prilaz stadionu 1, HR-31540 Donji Miholjac / os-aharambasica-donjimiholjac.skole.hr / dmiholjac@os-aharambasica-donjimiholjac.skole.hr