2021-03-02 07:34:05

NACIONALNI DAN EDUKACIJSKIH REHABILITATORA

1. ožujka  obilježava se Nacionalni dan edukacijskih rehabilitatora. 

Prvi ožujak vezan je za dan smrti profesora Tomislava Špoljara, koji je početkom 20. stoljeća u Varaždinu inicirao osnivanje i rad prvih pomoćnih odjeljenja za učenike s teškoćama u razvoju. 1963. godine osnovao je Visoku defektološku školu pri Sveučilištu u Zagrebu. Škola je prerasla u fakultet, a profesor Špoljar  ujedno je bio prvi dekan fakulteta.


Tko je edukacijski rehabilitator? 
Edukacijski rehabilitator (stari naziv defektolog) stručnjak je koji radi s djecom s neurorazvojnim rizicima te djecom, mladima i odraslim osobama s teškoćama učenja, ADHD-om, intelektualnim teškoćama, poremećajem iz spektra autizma, senzornim oštećenjima (oštećenjima vida, sluha), motoričkim poremećajima, kroničnim bolestima, višestrukim teškoćama. 
Uloga edukacijskog rehabilitatora je višestruka, od ranog otkrivanja i uočavanja teškoća u razvoju, procjene potrebe za podrškom, do provođenja postupaka o programa za poticanje razvoja pojedinih područja te ublažavanja postojećih teškoća i sprječavanje nastanka dodatnih teškoća. U svom radu, uz stručnost, moraju njegovati entuzijazam, empatiju, kreativnost, fleksibilnost. 
Zalažu se za inkluziju osoba s teškoćama i invaliditetom u sva područja života. Moglo bi se reći kako su važna poveznica između osoba s teškoćama i invaliditetom te društva u cjelini. 
Za mene  edukacijski rehabilitator znači poziv u kojem osvijestiš što znači veseliti se malim stvarima. Za osobe s teškoćama sitnice i najmanji pozitivni pomaci u bilo kojoj sferi života veliki su uspjesi i koraci prema ostvarenju želja i snova. Kada vidiš i najmanji pomak, to je nešto što ispunjava srce. Osobe s teškoćama uče nas najvrjednijim životnim lekcijama: veselimo se malim stvarima, prihvaćajmo različitosti i budimo ljudi. Pokušajmo stvoriti bolje i kvalitetnije društvo kojem svi težimo.

Tihana Špoljarić, edukacijska rehabilitatorica

 


Osnovna škola "August Harambašić" Donji Miholjac