SMIJEH JE LIJEK

Autor: Vesna Aladić, 2. 5. 2021.

Svjetski dan smijeha obilježava se dvaput godišnje, a to nam govori koliko je smijeh važan u našem životu.

Svjetski dan smijeha je 1998. utemeljio indijski liječnik Madan Katarie, a obilježava se da bi potaknuo ljude na što više smijeha jer smijeh čini naš život ljepšim, ali je dobar i za naše zdravlje. Koliko je smijeh bitan u našem životu, govori i sama činjenica da se u godini Dan smijeha obilježava čak dvaput, 10. siječnja i 2. svibnja.

U svakodnevnom životu previše smo izloženi stresu što negativno utječe i na naše zdravlje i na kvalitetu našeg života. Znanstvenici kažu da se svakodnevno trebamo što više smijati jer smijeh poboljšava rad imunosnog sustava, pogoduje radu srca i krvotoka, reducira hormone stresa, potiče cirkulaciju, smanjuje pojavu krvnih ugrušaka, smanjuje opasnost od infarkta i još mnogo toga. Smijući se mršavimo, borimo se protiv depresije, anksioznosti i nesanice. On nas oslobađa od straha i zabrinutosti. Kod jakog se smijeha u našem organizmu aktivira više od 300 mišića.

Stručnjaci kažu da je nekoliko minuta smijanja isto kao i 15 minuta vježbanja na sobnom biciklu.

Smijeh je univerzalno sredstvo komunikacije među svim rasnim, vjerskim i jezičnim kulturama. Smijeh gradi mostove radosti i razumijevanja među ljudima.

« Lipanj 2021 »

Osnovna škola "August Harambašić" Donji Miholjac / Prilaz stadionu 1, HR-31540 Donji Miholjac / os-aharambasica-donjimiholjac.skole.hr / dmiholjac@os-aharambasica-donjimiholjac.skole.hr