1. NEDJELJA DOŠAŠĆA

Autor: Maja Poslon Živković, 29. 11. 2020.

Danas je prva nedjelja adventa ili došašća, vrijeme duhovne pripreme za Božić.

Četiri tjedna priprave za Božić simboliziraju vrijeme čekanja na preobrazbu. To čekanje se pretvara u nadu pa smo zato danas upalili prvu svijeću, svijeću nade.

U ovim teškim vremenima svakodnevne neizvjesnosti neka nas ta nada vodi kroz život i da nam snagu za svaki novi dan!

Današnjom nedjeljom u crkvenoj liturgijskog godini započinje došašće ili advent. To je razdoblje u kojem se pripremamo za Božić. Riječ advent dolazi od latinskog glagola advenio, advenire koji znači dolaziti. Od toga glagola nastala je imenica adventus koja znači dolazak. Prema tome, došašće je vrijeme iščekivanja dolaska Isusa Krista.

Simbol došašća je adventski vijenac na koji se stavljaju četiri svijeće i svake nedjelje pali se po jedna.

Adventski vijenac izrađuje se tradicionalno od zimzelenog lišća ili grančica. Tako je pleten da nema početka ni kraja i simbolizira vječnost. U vijenac su usađene četiri svijeće, koje označuju četiri godišnja doba, odnosno četiri razdjelnice u ljudskoj povijesti - stvaranje, utjelovljenje, otkupljenje i svršetak, U ovom vremenu prevladavaju iščekivanje, nada, budnost i čežnja.

Prva svijeća zove još prorokova svijeća te predstavlja nadu i iščekivanje. Druga ili betlehemska svijeća predstavlja mir i šalje poruku pomirenja sa svima kako bismo  Bogu pripravili put do svoga srca. Treća svijeća je pastirska i predstavlja radost i veselje. Posljednja se zove svijeća anđela, a predstavlja ljubav.

Danas je prva nedjelja došašća.

Palimo prvu svijeću, svijeću nade.

Neka plamen nade tinja uvijek u našim srcima kako bi nam mogao održati mir, vjeru i ljubav!

« Ožujak 2024 »

Osnovna škola "August Harambašić" Donji Miholjac / Prilaz stadionu 1, HR-31540 Donji Miholjac / os-aharambasica-donjimiholjac.skole.hr / dmiholjac@os-aharambasica-donjimiholjac.skole.hr