MAŠKARE

Autor: Lara Job, 28. 1. 2013.

Fašnik, karneval ili mesopust su lokalni nazivi za narodno slavlje kojim se obilježava skori kraj zime i početak proljetnih dana. To je svečano razdoblje prije korizme u kojem se priređuju povorke maškara, kostimirani i plesovi pod maskama.  Među najstarijim i najpoznatijim pokladnim svečanostima u Hrvatskoj jesu Riječki karneval i Samoborski fašnik.

Karneval je bio, osobito u srednjem vijeku, vrijeme kad su se privremeno izokretali odnosi moći u društvu i nekažnjeno su se mogle kršiti moralne i društvene norme. Tako se narod mogao još jednom prepustiti strastima na volju prije Korizme, razdoblja odricanja.  Pokladni utorak je posljednji dan prije Pepelnice, odnosno Čiste srijede, koja označava početak Korizme. Još od srednjeg vijeka u Crkvi se ustalilo pravilo da svećenici na taj dan poste. Međutim, za puk je vrijeme pred Korizmu postalo vrijeme neobuzdanog uživanja u hrani, piću i zabavi pod maskama. Tako hrvatski jezik karneval naziva i "pokladama". Običaj poklada rasprostranjen je po čitavoj Hrvatskoj: u Zagorju krafne i krpice s kiselim zeljem, U Slavoniji kobasice, buhtle, štrudle i pogačice s čvarcima,  u Kaštavini i Ćićariji kroštule s bademima, smokvenjak, presnac od mladog ovčjeg sira i kolači od maruna, u splitskoj regiji fritule i kroštule.

Karneval ima svog kralja i kraljicu. Obično dobivaju ključeve grada od gradonačelnika. Posebnost karnevala je sudjelovanje tzv. zvončara, ogrnutih ovčjom kožom i sa zvonom oko pojasa. Svojom strašnom pojavom, neobuzdanom snagom ritualnih pokreta i zvonjavom, zvončari najavljuju uzmicanje zime pred Suncem, a njihove su maske spomenici proljeću. Paljenje Fašnika ili krijesa tradicionalan je običaj kojim se obilježava kraj karnevalskih ludovanja i povratak svakodnevici. Krpeni lutak koji simbolizira Fašnika pali se na lomači, a s njim u pepelu nestaju i svi grijesi i nestašluci počinjeni za trajanja karnevala. Ovi običaji vuku korijene iz davnina, a pretpostavlja se da su “grde maske” glasnim veseljem rastjerivale zle sile i prizivale proljeće.

Fašnik može biti od velike važnosti za vaše najmlađe. Djeca imaju urođenu potrebu da maštaju, da dobro pobijedi zlo, da pokažu da su i oni veliki, samostalni i da imaju moć. Iz tog razloga se dječaci najčešće prerušavaju u akcijske junake , a djevojčice u vile i princeze. Fašnik nudi sve to u okružju zabave i zajedništva. Običaj je da maškare (neparni broj, najmanje tri) idu od kuće do kuće, pjevaju pjesme i skupljaju slatkiše i novac.

Osnovna škola "August Harambašić" Donji Miholjac / Prilaz stadionu 1, HR-31540 Donji Miholjac / os-aharambasica-donjimiholjac.skole.hr / dmiholjac@os-aharambasica-donjimiholjac.skole.hr