40. GODINA OSNOVNE GLAZBENE ŠKOLE

Autor: Zrinka Jurčević, 8. 6. 2013.

Ove godine prigodnim svečanim programom i koncertom obilježena 40. godišnjica postojanja Osnovne glazbene škole u Donjem Miholjcu

Mnogi ne znaju da je glazbena škola u Donjem Miholjcu jedna od prvih glazbenih škola u Hrvatskoj.
    Utemeljena je davne 1834. godine i osnovao ju je barun Karlo Prandau. Prije nje su utemeljene samo škole u Zagrebu, Rijeci, Karlovcu, Križevcima, Varaždinu i Osijeku. Planom glazbene škole u Donjem Miholjcu bili su obuhvaćeni instrumenti flauta, klarinet, rog i truba, a Prandau je, zapravo, težio za time da se u školi obrazuju budući instrumentalisti za njegov dvorski orkestar koji bi još svirao na zabavama i u crkvi. Od 1848. do 1850. školu je pohađao i Franjo Kuhač, skladatelj, teoretičar glazbe i glazbeni kritičar te povrh svega utemeljitelj suvremene hrvatske znanosti o glazbi. Za pretpostaviti je da glazbena škola u Donjem Miholjcu nakon 1871. godine više nije djelovala, ali ipak nema potpuno pouzdanih podataka kada je točno prestala s radom. Stotinu godina kasnije, točnije sedamdesetih godina 20. stoljeća, u krugovima učitelja glazbene kulture počela je sve više gorjeti ideja o pokretanju rada glazbene škole. Budući da su i roditelji iskazivali interes za glazbeno usavršavanje svoje djece, ova je ideja postajala sve izglednija. Tadašnji učitelji glazbene kulture gospodin Muhamed Zubčević i gđa Jelica Dimitrijević imali su ogroman broj zahtjeva za privatno podučavanje iz harmonike, klavira i na žičanim instrumentima te podučavanje solfeggia i teorije glazbe. I tada se javila prijelomna 1973. godina kada  gospođa Jelica Dimitrijević uz suglasnost tadašnjeg Savjeta Osnovne škole „August Harambašić“ Donji Miholjac odlazi u Osijek i dogovara s ravnateljicom Glazbene škole Franjo Kuhač iz Osijeka da se pri Osnovnoj školi  „August Harambašić“ Donji Miholjac otvori Područno odjeljenje osječke Glazbene škole „Franjo Kuhač“. Prva voditeljica novoutemeljene glazbene škole bila je upravo Jelica Dimitrijević, a rad s učenicima započeli su kolega Muhamed Zubčević, Božica Skeledžija i Borka Morača.
    Ove godine na svečan način obilježena je 40. godišnjica Osnovne glazbene škole. U četvrtak 6. lipnja 2013. godine u holu škole na prigodnom programu ravnatelj škole Vedran Aladić podsjetio je djelatnike na tako značajnu obljetnicu. Govornici su između ostalog bili i Muhamed Zubčević te gospodin Dimitrijević koji su izrazili zahvalnost na pozivu. Učitelji glazbene škole primili su zahvalnice za svoj rad. U ime učitelja Glazbene škole zahvalia je današnja voditeljica Nada Došek, nastavnica harmonike i solfeggija. Drugi dan u 18 sati održan je prigodni godišnji koncert na kojem nastupaju najbolji učenici. Koncert je završio nastupom učitelja Silvije Ježić Knežević, Darka Nikolića, Marije Galović te Dinka Petriševca.

Osnovna škola "August Harambašić" Donji Miholjac / Prilaz stadionu 1, HR-31540 Donji Miholjac / os-aharambasica-donjimiholjac.skole.hr / dmiholjac@os-aharambasica-donjimiholjac.skole.hr