Dan jabuka

Autor: Branka Cigrovski, 19. 10. 2013.

18. listopada smo prigodnim panoom u holu škole obilježili Međunarodni dan jabuka.

Jabuku smatraju jednim od najboljih plodova planeta Zemlje.

Rijetko koje voće je tako povezano, sa čovjekom, kroz njegovu povijest i običaje, kao što je jabuka(Malus domestica).

Vezana je uz sudbinu čovjeka  od  naših početaka. Opisana je u starim mitovima Grčke. U Bibliji se opisuje kao voće koje je promijenilo čovjekovu sudbinu.

Sir Isaac Newton (1642. -1727.) opisuje univerzalni zakon o gravitaciji nakon što mu je jabuka pala na glavu.

Jabuka pripada porodici ruža . Prapostojbina jabuke je jugoistočna Azija. U 13. stoljeću p.n.e. faraon Ramzes II  ukazom je odredio područja oko rijeke Nil, gdje su se jabuke uzgajale.

U 7. stoljeću p.n.e. Stari Grci uzgajaju je oko svojih gradova. Ukoliko ste htjeli zaprositi izabranicu Vašeg srca ,dobacili bi joj jabuku . Ukoliko je jabuka bila uhvaćena sa druge strane-vjenčanje je bilo dogovoreno. U to vrijeme običaji su nalagali da bračni parovi tijekom prve bračne noći, podijele jabuku, zbog vjerovanja u njene magične moći.

Danas je jabuka rasprostranjena po cijelom svijetu . Smatra se da postoji više od 7000 vrsta. Jabuke u hladnim prostorima se mogu dugo čuvati a da ne izgube na svojoj kvaliteti. U pravilnim uvjetima jabuka se može očuvati do 200 dana . Sazrijevanjem koncentracija ljekovitih materija u plodu raste . Zato se preporuča upotreba potpuno zrelih plodova. Pogrješno je mišljenje da sve prisutna jabuka ima manje ljekovita svojstva od nekih egzotičnih plodova.

Više od 80% jabuke čini voda,15% ugljikohidrati,prehrambena vlakna 2%. Ostatak čine proteini ,masti,vitamini B-grupe,vitamin A,C,te minerali kalij,kalcij,natrij, željezo, magnezij i fosfor.

Zahvaljujući svojoj rasprostranjenosti jabuka je postala lako dostupan izvor jedinstvenih ljekovitih sastojaka. Jabuke sadrži samo 80 kalorija.  Glikemijski indeks jabuke je 36 a njenog soka 41, te se preporučaju osobama koje žele regulirati tjelesnu težinu kao i dijabetičarima.

Srčani bolesnici imaju razloga da u svoju prehranu uključe jabuku ili njen sok. Svojim sastojcima(antioksidans quercetin) štite rad krvožilnog sustava. Jabuka štiti naš krvožilni sustav i visokim postotkom prehrambenih vlakana. Jabuka srednje veličine sadrži oko 4g. prehrambenih vlakana što čini oko 15 % dnevne potrebe. Količina vlakana koja je sadržana u plodu  pokazale su efekt snižavanja LDL kolesterola koji može pogubno djelovati na krvožilni sustav. Smatra se da 100g jabuke daje isti zaštitni  efekt kao 1500mg vitamina C.

Svojim sastojcima jabuka poboljšava stanje naših dišnih putova ,što je potvrđeno u više neovisnih istraživanja.Za to je odgovorna jedinstvena fitokemikalija koja se nalazi u jabuci ,florizin. To je razlog zbog čega sve dobne skupine koje imaju astmu trebaju da koriste sokove od jabuke.

Stoga jedite jabuke I ostanite zdravi!

Klaudija Štefan, Maja Poslon Živković

Osnovna škola "August Harambašić" Donji Miholjac / Prilaz stadionu 1, HR-31540 Donji Miholjac / os-aharambasica-donjimiholjac.skole.hr / dmiholjac@os-aharambasica-donjimiholjac.skole.hr