MEĐUNARODNI DAN DJECE

Autor: Lara Job, 17. 11. 2013.

U svijetu se 20.11. obilježava Međunarodni dan djece, čiji je cilj da podsjeti i ustanove na potrebu zaštite maloljetnika od zloupotrebe, nasilja i raznih oblika diskriminacije.

Generalna skupština Ujedinjenih naroda je 20.11.1959. godine usvojila Deklaraciju o pravima djeteta, a 1989. godine Konvenciju o pravima djeteta. Međunarodni dan djece se obilježava u svijetu od 20.11.1989. godine.

Obilježavanjem Dana djece se želi potaći organizacije koje se bave ljudskim pravima i slobodama na poduzimanje konkretnih koraka u zaštiti i unapređenju dječjih prava jer su ona temelj izgradnje naprednog društva. Osnova za svijet mira je sredina gdje djeca postaju prijatelji, gdje uče, rade i odrastaju sa spoznajom o međuzavisnosti svih živih bića. Nažalost, postoje djeca kojoj su uskraćena osnovna životna prava jer se, na primjer, iskorištavaju kao radna snaga, učestvuju u ratnim sukobima s oružjem.

Tokom posljednjih deset godina preko 2 milijuna djece je poginulo u ratovima. Od posljedica rata 10 milijuna djece iz cijelog svijeta ima teška psihička oštećenja, 30 milijuna djece živi u ratnim područjima, a u 26 zemalja svijeta djeca ispod 15 godina su vojnici na zadatku.

Učenica Zavoda za školovanje i profesionalnu rehabilitaciju invalidne djece i omladine, Anđela Dragović kazala je da u zdravstvenim ustanovama u Podgorici postoje slučajevi diskriminacije osoba sa hendikepom.

Institucija „Ombudsmana“ će uskoro početi novi projekt kako bi bila bolje zaštićena dječja prava u Crnoj Gori, koji će zove Zlatni savjetnik. „Ombudsman“ će raspisati konkurs za svu djecu koja žele da im se priključe, koja žele da rade sa njima, da podnose prijedloge i da se uključe u sam rad na pritužbama, onoliko koliko budu mogla i spremna.

U skladu sa  Konvencijom Ujedinjenih naroda osnovna dječja prava su: pravo na preživljavanje (hrana, smještaj, stanovanje, zdravlje, životni standard), razvojno pravo (razvoj, odgoj i obrazovanje, obitelj, kultura, identitet), pravo učestvovanja (donošenje odluka, druženje, izražavanje, pristup informacijama), pravo zaštite od zlostavljanja, zanemarivanja, izrabljivanja, mučenja, otmice, prostitucije.

Konvencija o pravima djeteta propisuje da:

- Sva djeca i mladi imaju ista prava. Ni jedno dijete ne smije biti oštećeno zbog svog pola, boje kože, jezika ili religije.
- Djeca i mladi imaju pravo na najveću moguću mjeru zdravstvene zaštite kao i zdravstvene preventive i medicinske brige.
- Djeca i mladi imaju pravo na besplatno osnovno obrazovanje. Osim toga im se mora osigurati posjeta školama koje bi ih mogle dalje obrazovati.
- Djeca i mladi imaju pravo na odmor, slobodno vrijeme, igru i učešće u kulturnim i umjetničkim manifestacijama.
- Djeca i mladi imaju pravo da se informiraju, da slobodno kažu svoje mišljenje i da budu saslušani.
- Djeca i mladi imaju pravo na dobar odgoj. Njihovi roditelji ili učitelji ne smiju primjenjivati silu i zloupotrebu, zlostavljanje je zabranjeno.
- Djeca i mladi imaju pravo da u ratu prime posebnu pomoć i zaštitu.
- Djeca i mladi imaju pravo na zaštitu od rada kojim bi bili iskorišteni i od seksualnog zlostavljanja.
- Djeca i mladi imaju pravo da žive sa svojim roditeljima i da imaju kontakt sa oba roditelja ukoliko oni žive razdvojeno.
- Djeca i mladi invalidi, imaju pravo na posebnu podršku i unapređenje kao i na aktivno učešće u društvenom životu.

Osnovna škola "August Harambašić" Donji Miholjac / Prilaz stadionu 1, HR-31540 Donji Miholjac / os-aharambasica-donjimiholjac.skole.hr / dmiholjac@os-aharambasica-donjimiholjac.skole.hr